Alkamisajankohta
2.-3.9.2013 (Hertta-tunnus: HHER0301)
Valmennusjaksot
2 päivää
Ilmoittautuminen
Valmennukseen ilmoittaudutaan yrityksen käytäntöjen mukaisesti Hertassa.

Hallintohenkilöiden perustehtävänä on toimia asiakasomistajien edustajana osuuskaupan toimielimissä. Tässä työssä hallintohenkilöiden on tärkeää tuntea S-ryhmän kokonaisuus, toimintaperiaatteet ja päämäärät.
- Osuuskaupan hyvä hallintotapa: Hallinnon käsikirja, 2011
Jollaksen hallinnon valmennusten tarjonnassa on huomioitu S-ryhmän erityistarpeet sekä läpinäkyvän ja korkeatasoisen hallinnointitavan varmistaminen, mikä turvaa asiakasomistajien oikeudet ja lisää avoimuutta entisestään.
Alueosuuskauppojen luottamushallinnolle, erityisesti hallituksen jäsenille ja hallintoneuvoston avainhenkilöille.
Valmennukseen otetaan 20 henkeä ilmoittautumisjärjestyksessä.
Valmennuksen jälkeen opiskelijalla on valmiuksia ottaa huomioon tämänhetkinen taloudellinen tilanne päätöksenteossa. Opiskelija osaa hyödyntää omaa osaamistaan sekä pystyy auttamaan ja tukemaan operatiivista johtoa tekemään oikeita päätöksiä. Näin opiskelija voi omaa osaamista hyödyntäen antaa parhaat toimintaedellytykset osuuskaupalle.
Valmennuksen tavoitteena on, että opiskelijat oppivat käytännönläheisesti arvioimaan osuuskaupan taloutta, erityisesti kannattavuuden riittävyyttä, investointikykyä sekä kaupan liiketoiminta-alueiden taloutta. Osallistuvat ymmärtävät myös luottamushallinnon tämänhetkiset kehittymistarpeet ja osaavat ottaa huomioon murroksessa olevan talouden toimintaympäristön.
2.-3.9.2013 (Hertta-tunnus: HHER0301)
2 päivää
Valmennukseen ilmoittaudutaan yrityksen käytäntöjen mukaisesti Hertassa.